Celulitida (pomerančová kůže) – 1. část
Zpracováno na podkladě knihy Helen Foster: Celulitida. Jak na ni!
Nerovný povrch a nevzhledné dolíčky především na stehnech, bocích zadečku trápí kdejakou z nás. Proč ženy a ne muži?
Odpověď hledejte ve struktuře kůže.
Kůže chrání celé naše tělo – nepropouští vodu, tvoří obrannou linii před cizorodými organismy, podílí se na vylučování, podílí se na termoregulaci. Svrchní část se nazývá pokožka. Pod pokožkou se nachází škára, kterou tvoří síť kolagenových vláken. Poslední vrstvu tvoří podkožní vazivo, které je bohaté na vazivové a tukové buňky. Podkožní vazivo izoluje a chrání nervy a svaly.
U mužů probíhají kolagenová vlákna uhlopříčně k povrchu kůže – vytvářejí tlak na tukovou vrstvu a udržují ji hladkou. U žen probíhají kolagenová vlákna přímo nahoru a dolů – vytvářejí tenká, podlouhlá okénka, která nevytvářejí žádný tlak na tukovou vrstvu. Pokud se zvětší počet nebo velikost tukových buněk, dochází k vytlačení tukových buněk nad úroveň okének a vzniku celulitidy (nic nebrání vyboulení tuku nad jejich úroveň).
Dědičnost a celulitida
Je velká pravděpodobnost, že pokud měla Vaše matka nebo otec vrásky, budete mít brzy vrásky i vy. Stárnutí kůže souvisí s kondicí kolagenových a elastinových vláken. Pokud jsou slabé v obličejové části, budou nejspíš slabé i kdekoliv jinde po těle. Rovněž dispozice k ukládání tuku mohou být dědičné. S větším podílem podkožního tuku v těle máte větší šanci, že se u Vás celulitida objeví.
Proč se vyskytuje celulitida i u velmi štíhlých žen?
Možnou odpověď poskytují právě kolagenová vlákna, která se mohou od sebe lišit. Nemusí se jednat pouze o tenká vlákna. Mohou být silnější, která pak tlačí směrem do stran na tukové zásoby a posouvají je směrem vzhůru. Na povrchu kůže se tak nerovnosti projeví i v případě, že procento podkožního tuku je v normálních hodnotách. Rovněž se mohou na celulitidě podílet buňky, které obsahují mnohem větší množství zadržené vody. Nahromaděná tekutina pak vytváří nerovný povrch pokožky plný bouliček a prohlubní.
Volné radikály a celulitida
Volné radikály mohou poškozovat jakoukoliv buňku v našem těle, poškozují tak i kolagenová a elastinová vlákna. Kůže se stává tenčí, nedostatečně kryje podkožní vrstvy a celulitida se stává mnohem viditelnější. Na kolagen mohou působit také přímo, kdy se vlákna stávají tužší, zkracují se a zvyšují tlak na pokožku.
Volné radikály běžně vznikají v našem těle, jsme-li vystaveni nadměrnému působení například znečištěného prostředí, nikotinu, alkoholu a dalších látek.
Špatný oběh krve a nedostatečná cirkulace lymfy
Krevní oběh zásobuje organismus kyslíkem a živinami, zatímco lymfatický systém odvádí z těla toxiny a produkty metabolismu. Oba systémy nejvíce stagnují právě v oblastech stehen a boků. Pokud k tomu přidáme navíc sedavý způsob života, nedostatečný pohyb, časté sezení nohu přes nohu, dáváme tak celulitidě další záminku k jejímu projevení. Projevují se opět negativní vlivy na vlákna kolagenu.
Celulitida se rozvíjí postupně v několika stupních. Pozitivní ovlivnění celulitidy vyžaduje dlouhodobé prostředky. Snáze se ovlivní celulitida nižších stupňů, než celulitida 4. stupně. Boj s celulitidou vždy vyžaduje komplexní řešení.
Stupně celulitidy
1. Stupeň – zanedbatelná celulitida
- Celulitida je viditelná pouze po stlačení tkáně
2. Stupeň – mírná celulitida
- Celulitida je viditelná již při posazení
3. Stupeň – středně těžká celulitida
- Celulitida je viditelná i při stoji
4. Stupeň – těžká celulitida
- Celulitida je viditelná při stoji, pokožka je napjatá a na dotek bolestivá