Celulitida (pomerančová kůže) – 2. část
Zpracováno na podkladě knihy Helen Foster: Celulitida. Jak na ni!
Rizikové faktory celulitidy
Věk
Celulitida se může objevit kdykoliv po pubertálním věku. Čím více tuku se v našem těle uloží, tím pravděpodobněji se u nás rozvine celulitida. Stárnutí také způsobuje ztenčení pokožky a celulitida se stává více viditelnější. Kolagenová vlákna se stávají méně pružnější a zkracují se, stahují pokožku směrem dovnitř a způsobují na jejím povrchu viditelné prohlubně a stíny.
Sedavý způsob života
Čím méně se pohybujeme, tím snadněji přibíráme. Rovněž méně pohybu zpomaluje cirkulaci krve a lymfy. Lymfatický systém nemá pumpu, která by zajišťovala jeho cirkulaci. Pohyb lymfy je závislý výhradně na činnosti svalů. Pokud se tedy pravidelně nepohybujeme, oběh lymfatického systému se výrazně zpomaluje. Tím, že cvičíme, posilujeme rovněž činnost srdce a celého krevního oběhu.
Nadváha a obezita
S nárůstem tukové tkáně roste i riziko rozvoje celulitidy.
Kouření
Kouření se významným podílem účastní vzniku volných radikálů v těle a pravděpodobně se tak velkou mírou podílí na rozvoji celulitidy.
Opalování
Paradoxně právě opálená kůže, na které jsou důlky vidět mnohem méně, je příčinou stále většího rozvoje celulitidy. Slunečním zářením se poškozují kolagenové a elastinové struktury. Nadměrné slunění pokožku také dehydratuje, a tak kombinace celulitidy s dehydratací pokožky činní celulitidu více viditelnější.
Hormony
Celulitida se neprojevuje u dívek v předpubertálním věku a zhoršuje se během těhotenství. Velmi často se tak dává celulitida do spojitosti s hormony estrogeny (ovlivňují zadržování vody a ukládání tuku v těle). V období menopauzy klesá vliv estrogenu, k rozvoji celulitidy dochází pod vlivem stárnutí pokožky. Jiné poznatky hovoří zase o tom, že za rozvoj celulitidy může zase absence mužského hormonu testosteronu. Díky testosteronu mají muži mnohem pevnější, pružnější a delší kolagenové vlákna. Vysoké hodnoty testosteronu nejsou ale pro ženy žádoucí.
Stres
Jsme-li často stresovány, svaly se v našem těle nepřirozeně napínají. Tok lymfy je díky zvýšenému svalovému tonu zpomalen. Proto součástí boje proti celulitidě by měla být i účinná relaxace.
Ostatní
Existují i další vlivy, které mohou podpořit rozvoj celulitidy. Jedná se zejména o nadměrné pití alkoholu, kofeinu a konzumaci jídel a nápojů s vysokým obsahem jednoduchých cukrů a tuků. Opět působí jako aktivátory radikálové reakce v organismu, zatěžují buněčné struktury a lymfatický systém.